Preskočiť na obsah Preskočiť na hlavnú navigáciu Preskočiť na pätičku

8. 4. 2024 – Regionální muzeum v Jílovém u Prahy od 17:00 – PO STOPÁCH ZDEVASTOVANÉ KRAJINY VE STŘEDNÍCH ČECHÁCH

Informace o projektu: 

Mgr. Dana Vedra

Historické oddělení

Moravské zemské muzeum

Kapucínské nám. 8

659 37 Brno

Tel.: +420 533 435 241

e-mail: dvedra@mzm.cz

http://www.mzm.cz

ANOTACE EXKURZE:

Letošní historická exkurze nás zavede do středních Čech, zejména na Benešovsko, Sedlčansko, Příbramsko a Brdy. Tematický rámec nicméně naváže na rámec někdejší série exkurzí mapujících pohraničí. Naším cílem bude především studium kulturní paměti, regionální identity a jejich reprezentací v sídlech a v krajině a také důsledky zvláštních zásahů do území včetně přesunů obyvatelstva, likvidace či obnovy sídelních struktur. Cílová oblast je z tohoto hlediska velmi bohatá. Vltavská kaskáda nebo údolní nádrž Švihov nabídnou terénní pozorování komplexních dopadů proměny krajiny. V Příbrami a okolí poodhalíme souvislosti rudné a uranové těžby. Navštívíme také místa zaniklých obcí, místa různých táborů (Vojenské muzeum Lešany) a vojenských prostorů (především bývalé vojenské cvičiště waffen-SS Böhmen). Otázky vývoje sídelní struktury ve 20. století probereme na Neveklovsku.

Nenecháme si ujít příležitost prozkoumat část Brd. Zařadili jsme do programu zámek Vrchotovy Janovice s krajinotvorným parkem. Vše samozřejmě s ohledem na časové možnosti a povětrnostní podmínky.

Program bude realizován osvědčenou formou odborných prohlídek objektů, terénních pozorování a několika komplexních výjezdních seminářů za účasti odborníků z ústavu i externích.

TERMÍN EXKURZE:

8.–12. dubna 2024

PLÁNOVANÝ PROGRAM:

Pondělí, 8. dubna: ranní odjezd z Brna do Benešova – Benešov – zámek Konopiště – Netvořice – Jílové u Prahy (seminář v Regionálním muzeu s Václacem Šmerákem) – Neveklov (ubytování, nocleh).

Úterý, 9. dubna:  Hradištko (prohlídka bývalého KT Hradištko + beseda s Lucií Haškovou na téma vězňů) – naučná stezka po Hradištku a okolí (cca 10 km) – Neveklov (prohlídka města a památných míst přesunu)

Středa, 10. dubna: Příbram (přednáška Josefa Velfla v Hornickém muzeu Příbram v prostorách dolu Anna) – odjezd do Brd – Zámeček Tři trubky – vycházka na bunkr „Jordán“ – bývalá malá vodní elektrárna – odjezd do Sedlčan přednáška Dany Vedry o nucených migracích ve 20. století

Čtrvtek, 11. dubna : Po stopách bývalého cvičiště SS na Sedlčansku, prohlídka památných míst Hradišťka – Kosova Hora – zámek Vrchotovy Janovice (prohlídka zámku a přilehlého parku)

Pátek, 12. dubna: Vojenské muzeum Lešany – (údolní nádrž Švihov – Blaník – Želiv) – večerní návrat do Brna.

Změna programu vyhrazena!