Festival Proti proudu řeky a času
Proč se Keltové usadili na Závisti – strmém vrchu nad Vltavou? Co stojí za zkázou zbraslavského cisterciáckého kláštera Aula Regia? Co hledali prospektoři v písečných náplavech Bojovského potoka – Třemošnice? Kudy vedla cesta zvaná Slapčice? Kam se poděly vsi Moráň a Živohošť? Co bylo „tvrdou měnou“ lucemburských mincí? Jaká byla úloha vltavských brodů v historii? Na co vzpomínají davelští plavci a šífaři? Odpovědi na tyto a ještě více otázek dá nová publikace Proti proudu řeky a času – Vltava od Keltů po současnost, kterou vydal spolek Mezi řekami. Představí ji netradičně – celoročním cyklem turistických výletů, přednášek, koncertů a country festivalů, a to v místech, o kterých se kniha zmiňuje. Tato přehlídka slova, hudby a poznání se uskuteční od března do září 2023.
„V rámci dlouhodobého cyklu Staletí mezi Vltavou a Sázavou jsme letos vydali knížku Proti proudu řeky a času – Vltava od Keltů po současnost. Rozhodli jsme se ji ‚uvést’ do života v místech, která v ní popisujeme. Začínáme u Keltů na Závisti, přes Zbraslav a klášteru na Ostrově se dostaneme až do Štěchovic a k přítoku Vltavy se Sázavou. Všude tam jsou kostelíky, ve kterých chceme udělat koncert s přednáškou,“ řekl předseda spolku Václav Šmerák.
Festival připravil spolek Mezi řekami ve spolupráci s Regionálním muzeem v Jílovém u Prahy a Třebsínským zvoněním – Kulturou Posázaví a Povltaví v rámci dlouhodobého projektu Staletí mezi Vltavou a Sázavou.
První akcí bude 18. 3. od 14.00 vernisáž nově upravené expozice Regionálního muzea v Jílovém u Prahy nazvané Tramping stále žije. O den později se uskuteční vlastivědná procházka po stopách vyprávění cestovatele, trampa a spisovatele Boba Hurikána, kterou provede Michael Antony – Tony, autor publikace Tramping. Sraz je v 11.00 na začátku Posázavské stezky v Kamenném Přívoze, cíl je v Pikovicích.
Slavnostní křest knížky Proti proudu řeky a času se uskuteční 15. 4. od 16.00 v Regionálním muzeu v Jílovém u Prahy v rámci pořadu Hvězdné (Ne) Hvězdy. Hosty tohoto hudebně diskuzního pořadu Tomáše Tichého budou spoluautoři zmíněné publikace archeolog Jan Vizner a dokumentarista Václav Šmerák. Oba pánové budou o knize hovořit také 22. 4. od 15.00 v kostele sv. Jakuba Staršího na koncertě, který bude spojen ještě s přednáškou Martina Šámala, průvodce tímto chrámem. Součástí bude ukázka 3D modelu původního cisterciáckého kláštera a chrámu Nanebevzetí Panny Marie na Zbraslavi z dílny studentů ČVUT.
Součástí festivalu bude i Pieta – uctění památky vystěhovaných obyvatel bývalého cvičiště SS ve středních Čechách a zastřelených vězňů koncentračního tábora Hradištko. Uskuteční se 8. 5. spolu s vysvěcením pietního místa u Třebsína. Zajímavou příležitost dostanou příznivci historie 13. 5., kdy se od 10.00 do 15.00 budou moci dobovým šífem přepravit z Davle k Ostrovskému klášteru. Průvodce jim budou dělat archeologové Jan Vizner a Petr Juřina a geograf Tomáš Palatý. Akci zakončí folkový koncert kapely Portrait. Folkový koncert se uskuteční také 11. června v kostele sv. Jana Nepomuckého ve Štěchovicích a bude spojen s komentovanou prohlídkou interiéru a exteriéru tohoto secesního kostela.
Součástí cyklu bude také hudebně edukační festival Třebsínské zvonění 2023, pořádaný 1. 7. na loukách nad třebsínskou návsí. Kromě vystoupení country hvězd, jako je Věra Martinová, Jakub Smolík, Taxmeni, Jitka Vrbová, Hanka Lounová, Schovanky, Pacifik, Nová Sekce a dalších skvělých kapel, se návštěvníci mohou těšit na komentované výstavy a budou se moci vydat na Pochod zdraví v Posázaví. Návštěvníci si budou moci prohlédnout zbrusu novou výstavu o Posázavské stezce a rozsáhlou výstavu trampingu v Posázaví a Povltaví již od svého vzniku. Již v pátek 30. 6. začíná Třebsínské zvonění koncerty kapel, mimo jiné Šolc boys. V rámci festivalu bude též k vidění rozsáhlý druhoválečný US camp s přehlídkou vozů US bojové pěchoty, včetně přehlídky zbraní. Rozsáhlý program pro děti je již na Třebsínském zvonění samozřejmostí.
Organizátoři zvou také na koncert s přednáškou o historii Vraného nad Vltavou, a to 12. srpna od 15.00 do tamního kostela sv. Jiří.
Celoroční potkávání se s historií a hudbou na památných místech středního Povltaví a Posázaví se uzavře 9. září na jubilejním 30. ročníku Trampských Pikovic. Kromě hudebních veličin, jako je Hop Trop, Vojta „Kiďák“ Tomáško, Taxmeni, Paběrky Marko Čermáka, Jitka Vrbová Pacifik, Devítka a jednoho velkého hudebního překvapení, festival ozdobí mnoho doprovodných činností. Prezentace nových publikací, křest nových knih a především obsáhlé výstavy Posázavská stezka a Tramping v Posázaví a Povltaví. Nebudou chybět ani oblíbené soutěže, jako je Železný tramp, balení US batohů, rýžování zlata a edukační součást pod taktovkou stodůleckých skautů. Celý festival se odehraje v tématice rychlých šípů. Součástí festivalu je též od pátku do neděle karavanové městečko.
V rámci cyklu Staletí mezi Vltavou a Sázavou jako první vyšel pod názvem Ohlédnutí II sborník dokumentů a prací studentů mapující vystěhování regionu mezi Vltavou, Sázavou, Benešovem a Sedlčany během druhé světové války. Na publikaci Proti proudu řeky a času – Vltava od Keltů po současnost – by měla navázat druhá část s názvem Sázava v dějinách regionu, která se začíná připravovat. Bude se věnovat historii dolního toku Sázavy a 100. výročí Posázavské stezky.