Preskočiť na obsah Preskočiť na hlavnú navigáciu Preskočiť na pätičku

Staletí mezi Vltavou a Sázavou – PROTI PROUDU ŘEK A ČASU

Vážení čtenáři, kniha, kterou se právě chystáte zakoupit, vás provede minulostí, která se psala podél dvou velkých českých řek – Sázavy a Vltavy. Věnujeme se v ní především těm úsekům, které se nacházejí v jihovýchodní a jižní části Středočeského kraje, kde se také oba toky stékají. Tato krajina je s oběma řekami neoddělitelně spjata, což nás také nakonec vedlo k tomuto soubornému vydání. Již dříve samostatně publikovanou část „Proti proudu řeky a času“, která se věnovala historii Vltavy od Keltů po současnost, zde nově doplňujeme o dějiny Sázavy a Posázaví. Nosným tématem, které nám pomohlo k ohraničení části toku Vltavy, bylo keltské osídlení a jeho dvě významné památky – oppida na Závisti a Hrazanech. V případě Sázavy začneme od Davle, tedy od místa, kde se vody Sázavy spojují a mísí s Vltavou. Kde ovšem naše putování ukončit? Vždyť kraj okolo břehů Sázavy je historickými místy a památkami proslulý v celé délce povodí, tedy od vrcholků Žďárských vrchů až do hloubi středních Čech.

I tentokrát nám ale pomohla sama historie. Na krajinu a její osídlení mají již od počátků dějin zásadní vliv lidé a jen těžko bychom hledali rod, který měl a doposud má pro Posázaví takový význam jako Sternbergové. Již před polovinou 13. století si budují na středním toku Sázavy své pevné a honosné sídlo, hrad Český Šternberk, po němž se od té doby rod psal jako páni ze Sternberga. Ovlivňovali pak další kolonizaci kraje, zakládali města, vsi i hrady a před polovinou 14. století navíc získali i hrad a panství Konopiště s městem Benešovem. Jako jediný rod v tomto kraji nikdy Posázaví neopustili a jeho dě-
jiny se tak až do současnosti staly zároveň i historickým obrazem vývoje celé oblasti až do našich časů. Proto jsme se rozhodli pouť proti proudu Sázavy ukončit na jejich hlavním a nejstarším rodovém sídle, na jednom z nejkrásnějších hradů v Čechách, tedy na Českém Šternberku.

Sázava je ovšem řekou, kterou památky i památná místa provázejí v počtu jinde nevídaném. Proto nám přišlo tak trochu líto, že bychom v horním Posázaví žádné ani nezmínili. A tak tedy pomyslný výlet proti proudu řeky a času sice započneme u soutoku v Davli, ale ještě předtím se podíváme k pramenům Sázavy na Vysočinu a v krátkosti se pustíme po proudu dolů, až k „našemu“ Českému Šternberku. Této části sázavského toku věnujeme úvodní kapitolu a v ní krátce navštívíme jak malebnou krajinu, tak i památky natolik mimořádného významu, že jedna z nich byla dokonce zapsána na seznam světového dědictví UNESCO. To už si ale, stejně jako další zajímavá místa a stavby horního toku Sázavy, přiblížíme v první kapitole.

Ukázka publikace ZDARMA

Cena celé publikace: 149 Kč

Zakoupení e-knihy

Po vyplnění formuláře Vám na e-mail dojdou platební instrukce. Jakmile platba proběhne, přistane Vám e-kniha do e-mailu 🙂